LDOE 2018 Visit Albania. Level 2

author Mario Kosi Albania   7 мес. назад
112 views

6 Like   2 Dislike

“E dinim ende komunizëm”, Shqipëria befason turistët e huaj: Nuk e prisnim këtë mrekulli

Copyrighted by News24 Albania http://www.balkanweb.com/site/e-dinim-ende-komunizem-shqiperia-befason-turistet-e-huaj-nuk-e-prisnim-kete-mrekulli/

Tirana Today - Turistët në Tiranë: Shqipëria e pisët dhe njerëzit e trishtuar

Tirana Today - Turistët në Tiranë: Shqipëria e pisët dhe njerëzit e trishtuar

Hotel luksoz në jug – Italianët e “Alpitour”: Brenda 2 viteve ndërtojmë hotelin me 180 dhoma

Në harkun e dy viteve të ardhshme, Shqipëria do të ketë një tjetër hotel luksoz të madh. Por kësaj here, vendodhja e hotelit do të jetë në jug të Shqipërisë, dhe jo në Tiranë. Konfirmimi vjen nga administratori i deleguar i “Voihotels”, që është grupi i hotelerisë së gjigandit italian, “Alpitour”, një ndër liderët e sektorit të hotelerisë dhe turizmit. Deklarata u bë gjatë inaugurimit të një tjetër hoteli në Siçili. Sipas Paolo Terrinonit, aktualisht projekti në fjalë është në fazë konkretizimi dhe brenda 24 muajve do të jetë operativ. Hoteli do të jetë relativisht mjaft i madh, pasi parashikohet të ketë një kapacitet prej 180 dhomash, që e vendos atë krah për krah me hotelet më të mëdha në vendin tonë. “Plaza Tirana” ka 190 dhoma, Rogner hotel 178 dhoma dhe Tirana international 168 dhoma. Ndër vite, ka pasur vazhdimisht përpjekje, sidomos nga liderët e sektorit nëpër Europë për të ndërtuar resorte dhe hotele luksoze në bregdetin shqiptar, veçanërisht në jug të vendit. Pjesa dërrmuese e këtyre projekteve janë braktisur për shkak të problemeve të ndryshme, kryesisht çështjeve të pronësisë. Kjo ka bërë që edhe interesi i investitorëve të huaj të zbehet. Ky duket se do të jetë projekti i parë konkret në territorin shqiptar, që në rast se do të realizohet do t`i japë një shtysë domethënëse sektorit të turizmit, veçanërisht turizmit elitar, duke shërbyer pse jo edhe si magnet për të tjerë investitorë në sektorin e hotelerisë dhe turizmit.

Celet sezoni turistik ne Velipoje | ABC News Albania

Në plazhin e Velipojës kanë mbërritur shumë pushues të huaj dhe vendas. Bashkia e Shkodrës ka bërë çeljen zyrtare të sezonit turistik. Rruga është në ndërtim e sipër, por pjesa më e madhe e saj ka përfunduar. Lokalet janë hapur, gati  për sezonin turistik në Velipojë. Kanë ardhur edhe turistët e parë. Moti i mirë, pastërtia e plazhit dhe e ujit është kënaqësia kryesore që u ofrohet atyre. " Jam nga Italia nga rajoni i Toskanës, kam një javë në Velipojë dhe do rri edhe një javë tjetër. Më pëlqen shumë. Në Itali plazhet janë më të organizuara, por këtu më pëlqen shumë". Uji i ngrohtë dhe i pastër të cilit është vështirë t’i rezistosh shprehet kështu turistja nga Tajlanda e largët. "Është hera e parë që vij në Shqipëri, këtu me pëlqen, uji është shumë i ngrohtë dhe rëra është e mrrekullueshme". Ata më të moshuarit kujdesen për nipërit dhe mbesat. Ndërsa ata më të rinjtë shijojnë lojëra të ndryshme. Nga ana tjetër shezllonet po vendosen. Por Bashkia e Shkodrës akoma nuk ka lidhur  kontratat me bizneset përfituese. “Bashkia e Shkodrës hap zyrtarisht sezonin, kanë filluar pushuesit e parë me bë plazh”. Velipoja është nga zonat turistike më të frekuentuara sidomos për turizmin familjar. /abcnews.al Gazetar i ABC News: Simon Shkreli

Turizmi ne Gjirokaster | ABC News Albania

Gjirokastra po vizitohet nga shumë turistë të huaj. Shifra tregojnë për rekord vizitorësh dhe vetëm gjatë muajit qershor në këtë qytet u regjistruan 14 mijë persona. Kalldremi i Gjirokastrës është i populluar. Kanë ardhur në vende të ndryshme. Të organizuar ose jo. Por këtu në qytetin e gurtë mund të takosh njerëz të kombeve të ndryshme. Dinë pak për Shqipërinë, por u pëlqen. Më të dashur shfaqen turistët që vijnë nga Turqia. Thonë se u duket sikur kanë shkuar në shtëpinë e njerëzve të tyre. “Ne vimë nga Turqia dhe e duam vendin tuaj. Nndihemi se ju dhe zemra jonë janë sëbashku.Udhëtimi jonë nisi nga Durrsi ,Vlora,Saranda Ksmail,Syri i Kaltër ishte e pabesueshme gati perfekte . Na pëlqen ta vizitojnë këtë vend dhe që tani kemi nisur të planifikojmë të rikthehemi sërisht”. Ka turistë që vijnë për herë të parë në vendin tonë. Ky çift është në mesin e 14 mijë personave që u ndalën në Gjirokastër vetëm në ditët e Qershorit. Thonë se u pëlqejnë njerëzit dhe mund të merren vesh përmes anglishtes. “Jemi nga Gjermania dhe është hera e parë qe vimë në shqipëri. Ne kemi udhëtuar në shumë vende por ende nuk kemi parë shumë nga shqipëria e di që ka shumë male të bukura ,det fantastik dhe njerëzit janë miqësor .Kaq mund te them për shqipërinë,di që qyteti juaj është në UNESCO .Njerëzit këtu janë të hapur dhe pjesa me madhe flasin anglisht kështu që është e thjeshtë te komunikosh”. Nga vendet e largëta për ta Shqipëria është kuriozitet. Një nga ato eksperiencat që më tepër do u ofrojë njohje. Ky turist nga Amerika thotë nuk di asgjë për këtë vend, por po e shijon. “Vij nga Amerika erdha në Shqipëri hyra nga Maqedonia. Po shoh që është një vend vërtet i bukur . Di fare pak për Shqipërinë është një eksperience e re për ne. Po e shijojmë mjaftueshëm por nuk dimë azgjë për këtë vend .E di që Gjirokastra është pasuri e mbrojtur nga UNESCO përpara se të vinim bëmë disa kërkime dhe për këtë arsye jam këtu” Gjirokastra është destinacion i sigurtë për vizitorët dhe popullohet jo vetëm në sezon. Statistikat tregojnë se që prej fillimit të vitit deri në fund të muajit Maj, 10 mijë persona e vizituan qytetin. Por vetëm në ditët e qershorit u regjistrua shifra rekord, 14 mijë vizitorë.

Comments for video: